همراه شما در امارات
آخر هفته

راهنمای جامع کمپینگ در امارات در سال 2020

در این پست به شما توضیح می دهیم که چطور در فضای بیرون شهر کمپ بزنید. کمپینگ در امارات یکی از بهترین راه‌ها برای مشاهده مناظر طبیعی و ستاره‌ها در شب است.

با سردتر شدن هوا خودتان را آماده کرده و برای بازدید از مناظر طبیعی، به اطراف کشور سفر کنید.

اگر به مسافرت به اطراف کشور و کمپینگ در امارات علاقه دارید، یک سری نکات است که باید قبل از سفر به آنها دقت کنید.

نکاتی که باید قبل از کمپینگ در امارات بدانید

از قبل برنامه ریزی کنید

در ظاهر کمپینگ ممکن است ساده به نظر برسد. یک چادر می خرید، آن را برداشته و به اطراف شهر خواهید رفت. اما چند نکته است که باید در رابطه با کمپینگ در امارات بدانید.

به خصوص اگر در وسط یک بیابان قرار داشته و از قبل آمادگی لازم را نداشته باشید، ممکن است برای‌تان خطرات زیادی پیش بیاید.

برای کمپینگ شما نیاز به یک چادر، کیسه خواب، بالشت و همچنین مقداری غذا و آب مناسب نیاز خواهید داشت. همچنین برای استقرار چادر، نیاز به یک بیل دارید و همچنین به تجهیزات آشپزی هم نیاز خواهید داشت.

به منظور احترام به طبیعت با خودتان کیسه زباله همراه داشته باشید و در انتهای سفرتان حتماً زباله‌ها را در این کیسه‌ها ریخته و در طبیعت رها نکنید.

برای شروع، ابتدا باید یک مکان مناسب برای کمپینگ پیدا کنید. برای اینکار می توانید از افرادی که تجربه زیادی در کمپینگ دارند، سوال کنید.

تعداد زیادی گروه‌های کمپینگ امارات در فیسبوک و Meetup.com وجود دارند که می توانید از تجربیاتی که در آنجا بیان می شود، استفاده کنید.

احتیاط کنید

کمپینگ، بسیار تفریح جالبی است، خصوصاً در امارات که یکی از امن‌ترین کشورهای دنیاست. اما برای اینکه در محیط‌های بیرون از شهر، خطری شما را تهدید نکند، باید به یک سری نکات مهم توجه کنید.

در بیشتر اوقات آب و هوا به طور ناگهانی تغییر می کند. به این منظور باید همواره پیش بینی آب و هوا را دنبال کنید و همراه خود، لباس‌های گرم برده تا در عصر که هوا سرد می شود، آنها را بپوشید. همچنین ضدآفتاب، کلاه و لباس‌هایی که شما را از آفتاب و هوای گرم محافظت کند، همراه داشته باشید.

همچنین آب آشامیدنی هم به اندازه کافی همراه خود داشته باشید.

باید و نبایدهای کمپ زدن در امارات

اینکارها را انجام دهید:
 • موبایل‌تان را شارژ کنید
 • تجهیزات‌تان را بررسی کنید
 • وضعیت سلامت ماشین مانند فشار لاستیک‌ها و … را بررسی کنید
 • لباس‌های گرم و محافظ همراه داشته باشید
 • آمادگی برای تغییرات آب و هوا، باران و باد را داشته باشید
 • به دوستان‌‌تان بگویید که به کجا می روید و همچنین زمان بازگشت خود را هم به آنها اعلام کنید
 • کفش مناسب برای پیاده روی روی ماسه‌ها، همراه خود داشته باشید
 • قبل از غروب خورشید، کمپ بزنید، چون در هوای تاریک، اینکار دشوار است
اینکارها را انجام ندهید:
 • تنها نروید، چند ماشین به همراه داشته باشید تا اگر یکی خراب شد، از ماشین بعدی استفاده کنید
 • بدون اجازه در سواحل و مزارع خصوصی، کمپ نزنید
 • چادر خود را بر روی تپه‌های شنی، مستقر نکنید
 • باربیکیوی خود را روی ماسه‌ها رها نکنید، چون احتمال دارد یک نفر آن را لگد کند
 • در شب مواد خوراکی را بیرون نگذارید، چون احتمال دارد حیوانات و جانوران موذی به سمت آنها بیایند
 • بدون اجازه آتش روشن نکنید
 • نزدیک سواحل کمپ نزنید، چون جذر و مد دریا، آب را وارد چادرتان می کند

بهترین مکان‌ها برای کمپینگ در امارات

ساحل الضفره (Al Dhafra) در ابوظبی

اینجا جایی است که بیابان را به دریا متصل می کند. الضفره، دو سوم بیابان‌های ابوظبی را به خود اختصاص می دهد، این یعنی صدها کیلومتر سواحل دیدنی و با ارزش برای کمپینگ.

ساحل الضفره محبوبیت بسیاری در میان افراد مختلف دارد. به سمت Danat Jabel Dhanna Resort در غرب E11 بروید. در طول جاده تابلوهایی برای رفتن به این مکان وجود دارد. طبق گفته لینک‌های الضفره گلف، متأسفانه شما نمی توانید به ساحل آن دسترسی داشته باشید، چون سواحل مخصوص اعضای آن است. اما نگران نباشید، مسیرتان را از جاده قدیم E11 ، بین مجتمع نیروگاهی Shuweihat و فرودگاه الحمرا ادامه دهید تا به یک ساحل شنی سفید برسید.

همچنین احتمال دارد جذر و مد دریا مزاحم کمپینگ‌تان شود. برای این منظور به وب سایت tide-forecast.com رفته و پیش بینی‌های آب و هوا را دنبال کنید.

دریاچه‌های Al Qudra در دبی

اینجا مناسب افراد تازه کاری است که آسمان خراش‌های شهر را بتوانند مشاهده کنند و خیلی از شهر دور نشوند. در اطراف این دریاچه‌ها فضای سرسبزی وجود دارند که می توانید در آنجا کمپ بزنید.

بهترین وسیله‌ای که باید همراه خود داشته باشید دوربین شکاری است، چون حدود 100 پرنده مختلف در اطراف این دریاچه پرواز می کنند. افرادی که به ورزش‌ علاقه دارند، می توانند دوچرخه‌ای را همراه خود آورده و در اطراف Al Qudra دوچرخه سواری کنند. در قسمت شرقی دریاچه‌های Al Qudra قسمتی برای کمپینگ آماده شده که می توانید در آنجا چادرتان را مستقر کنید. اگر به محیط‌های رمانتیک علاقه دارید، به قسمت Love Lakes در نزدیکی آخرین دریاچه Al Qudra مراجعه کنید. برای رفتن به این مکان از تابلوهایی که در مسیر نصب شده، کمک بگیرید.

کمپ کویری در عجمان

آیا تا به حال شده در خیابان شیخ محمد زاید در عجمان رانندگی کرده و از تعداد زیاد خودروهای شاسی بلند که در اطراف کویر پارک کرده‌اند تعجب کنید. یک دلیل آن مشاهده غروب آفتاب تماشایی در امارات است که همه ما آن را دوست داریم و به خانواده خود توصیه می کنیم که به تماشای آن بنشینند، اما دلیل دیگر اینست که مسیر دسترسی به این منطقه، راحت‌تر است.

این کویر، مکانی عالی برای روشن کردن آتش و کباب درست کردن است. همچنین اگر نیاز به مواد غذایی ضروری داشته باشید، می توانید در کمترین زمان ممکن به شهر رفته و آنرا خریداری کنید.

کوه‌های هاجر

افرادی که خودروی شاسی بلند دارند، می توانند به Wadi Seder بیایند و از طبیعت کوهستانی این مکان لذت ببرند. مسیر را دنبال کرده تا به یک روستا در کوه پایه‌های هاجر برسید. سپس به سمت راست پیچیده و وارد جاده آسفالته شوید. در این جاده، یک کیلومتر رانندگی کرده تا به روستای Al Hala برسید.

سپس وارد Wadi Taybah شده و مسیر را ادامه داده تا به روستای Al Taybah برسید. بعد از آن وارد اتوبان Al Taybah شده و مسیر را ادامه دهید تا به Masafi برسید. این نقطه به آب‌های بهاری و جمعه بازارش معروف است( بازار همه روزه باز است).

در Wadi Taybah جایی برای کمپینگ نیست، اما می توانید در کوهستان‌های اطراف جایی را پیدا کنید. یک مسیر 50 کیلومتری برای دوچرخه سواری در اینجا وجود دارد. یادتان نرود از موزه محلی کوچکی که در روستای Taybah وجود دارد، بازدید کنید.

سنگ‌های فسیلی در شارجه

آیا آن تکه سنگ بزرگ در وسط تپه‌های شنی در حال حرکت است. اگر سفری یک ساعته به منطقه Meiha در خارج از شارجه داشته باشید، این صحنه‌ها را زیاد می بینید.

در این مکان، مسیرهایی برای پیاده روی و همچنین کمپینگ فراهم شده است. در اینجا تیم‌های باستان شناسی به بررسی فسیل‌های دریایی می پردازند.

جبل شمس

علاقه مندان کوهنوردی نام این منطقه را زیاد شنیده‌اند. این کوه 3028 متر ارتفاع دارد و با 2000 متر رانندگی در این منطقه به  ارتفاعات جبل شمس می رسید. در اینجا می توانید کمپ بزنید و یا از کلبه‌هایی که امکانات رفاهی از قبیل حمام و … دارند و با قیمت‌های مناسبی در دسترس هستند، استفاده کنید. از نقطه شروع تا قله جبل شمس، راهی طولانی و سختی در پیش بوده و حداقل 12 ساعت طول می کشد تا به قله برسید.

اما ناامید نشوید، چون راه‌های دیگری برای لذت بردن از مناظر تماشایی این مکان وجود دارد برای مثال برای رفتن به Al Khataym باید مسیر ancient donkey را دنبال کرده تا به روستای متروکه Sab برسید. این مسیر مسطح یوده و در عرض 4 ساعت می توانید آن را طی کنید. اگر وقت بیشتری دارید، به روستای قدیمی Al Ghul رفته و مسیری که از روستا و یک دره عمیق می گذرد را دنبال کنید.

Liwa Oasis

از طریق E11، از دبی به ابوظبی رفته و سپس وارد E45 شده و به Madinat Zayed al Gharbia بروید.

بعد از رسیدن به E90، وارد منطقه‌ای کویری شده که می توانید در آنجا کمپ بزنید. این منطقه به «بخش خالی» امارات معروف است، چون در اینجا بجز ماسه و حیات وحش، چیز دیگری را نمی بینید. حتماً یادتان باشد مقدار زیادی آب، یک نقشه، GPS و قطب نما با خودتان همراه داشته باشید.

احتمال گم شدن‌تان در این منطقه زیاد است، بنابراین حتماً با خودتان بنزین همراه داشته باشید. اگر ماشین ندارید، کمپ زدن در اینجا را فراموش کنید.

Liwa به خاطر داشتن ماسه‌های نرم، مناظر بدیع و حیات وحشش، یکی از زیباترین کویرها برای کمپینگ در امارات است.

کویر رأس الخیمه

اگر به کمپ زدن در کویر علاقه دارید اما نمی خواهید خیلی از شهر دور شوید، می توانید سری به کویر رأس الخیمه بزنید. در اینجا مزارع محلی و شترهای فراوانی را مشاهده می کنید و همچنین توریست‌های فراوانی همواره وارد این منطقه شده و از آنجا بازدید می کنند.

در اینجا می توانید سبک زندگی قدیم و تاریخچه غنی امارات را مشاهده کنید. با این که کویر نزدیک شهر است اما همچنان باید موارد ضروری مانند آب و غذای کافی را همراه داشته باشید.

ساحل Sheesa

در بیرون از فجیره، این ساحل زیبا قرار دارد. سعی کنید یک شب را در تور کمپ مزرعه Dibba بمانید. در این مکان 15 چادر وجود دارد که ظرفیت هر کدام از آنها 12 نفر است. همچنین امکانات دیگری از قبیل رستوران، صبحانه، چای عربی، قهوه، آب، میوه و … در اینجا وجود دارد.

اتاق خواب در اینجا وجود دارد اما باید کیسه خواب، حوله و دستمال را همراه خود بیاورید. همچنین حمام‌های مردانه و زنانه هم در این مکان وجود دارند.

جزیره Shuweihat

این جزیره در غرب امارات و در منطقه بین Al Hamra و Ruwais قرار دارد.

برای رفتن به این مکان باید حتماً یک ماشین همراه داشته باشید. با مراجعه به این جزیره آرام، مناظر فوق العاده ای را خواهید دید که نظیرش را در هیچ کجای امارات نمی توانید پیدا کنید.

آب‌های درخشان، صخره‌های کم ارتفاع و غارهایی که با رنگ‌های زیبا پوشیده شده از جاذبه‌های این مکان رویایی است. به دلیل دشواری مسیر و عبور از مسیرهای صخره‌ای و آب‌های کم ارتفاع وسایل ضروری مثل کایاک برای عبور از دریا، چراغ قوه برای پیدا کردن مسیر در شب و تجهیزات مناسب عبور از صخره‌ها را همراه خود بیاورید.

از E11 دبی در عرض سه ساعت می توانید به این جزیره برسید.

ساحل Umm Al Quwain

اگر دوست دارید صبح‌ها با صدای اقیانوس از خواب بیدار شوید، سری به ساحل محبوب Umm Al Quwain زده و در آنجا کمپ بزنید. اینجا مکانی ایده آل برای کایاک سواری، ماهی گیری، شنا، باربیکیو و خوردن کباب است. برای رفتن به این مکان باید از جاده اصلی E11 استفاده کنید. افرادی که تمایل به کمپ زدن دارند، باید در شمال و جنوب Al Rafaah اینکار را انجام دهند. هنگام کمپ زدن در نزدیکی دریاچه‌ها احتیاط کنید، چون احتمال دارد جذر و مد دریا، آب را وارد چادرتان کند.

اگر تمایل به ماهیگیری دارید، به روستای ماهیگیری در  Al Raas رفته و در آنجا تجهیزات ماهیگری خریداری کنید.

منبع: timeoutdubai

Related posts

کمپینگ در امارات، 8 مکان زیبا برای گذراندن شب

تیم تحریریه گویا

نحوه اجرای موسیقی زنده

modir

برقراری یک دوستی پایدار

modir

Leave a Comment

− 1 = 1