همراه شما در امارات
قوانین

با فروش خانه توسط مالکان چه اتفاقی برای مستأجران می‌افتد؟(پرسش و پاسخ)

پرسش: صاحب خانه می خواهد خانه ویلایی را بفروشد. او جدیداً یک مشتری برای این خانه پیدا کرده و از ما خواسته تا آخر ژوئن خانه را تخلیه کنیم چون خریدار می خواهد به محض خرید خانه در آن اقامت داشته باشد. اما قراردادمان تا انتهای اکتبر است. آیا باید قبل از سررسید قرارداد خانه را تخلیه کنیم؟ آیا می‌توانیم تا انتهای قرارداد در آن خانه بمانیم؟

ما این خانه را دوست داریم و پول زیادی را صرف محوطه سازی باغچه این خانه کرده‌ایم. حال اگر قرار باشد خانه را زودتر از موعد تخلیه کنیم پولمان به هدر رفته است. صاحب خانه‌مان آدم خوبی است و واقعاً نیاز به فروش خانه دارد. شما چه پیشنهادی به ما می‌کنید؟

پاسخ: نکته اولی که باید به آن توجه داشت اینست که خریدار یا صاحب خانه نمی‌تواند بدون اجازه شما قرارداد را فسخ کند. خریدار جدید تنها در صورتی می‌تواند خانه را از شما بگیرد که از 12 ماه قبل به شما برگه اخطار تخلیه داده باشد.

خریدار مجبور است قرارداد اجاره فعلی‌تان را پذیرفته و تا زمان تمدید قرارداد نمی‌تواند تغییرش دهد و تنها می‌تواند 90 روز قبل از اتمام قرارداد به شما اخطار دهد. هر تغییری باید توسط تمام طرفین قرارداد توافق شود.

قانون شماره 26 مصوب سال 2007 ارتباط بین مالک و مستأجر در شهر دبی را تعریف می‌کند. این قانون با ماده شماره 33 مصوب سال 2008 اصلاح شد که در آن آمده مالک نمی‌تواند مستأجر را زودتر از موعد مجبور به ترک خانه کند مگر در شرایطی که خانه را برای خودش یا یکی از بستگان درجه یک خود نیاز داشته باشد که در این حالت باید یک برگه اخطار تخلیه از 12 ماه قبل از طریق دفاتر اسناد رسمی یا نامه ثبت شده به مستأجر ارسال کند.

سه راه برای مجبور کردن مستأجر به تخلیه خانه وجود دارد که در تمام آنها باید برگه اخطار تخلیه از 12 ماه قبل تحویل مستأجر شده باشد:

1- اگر مالک بخواهد خانه را بفروشد.

2- اگر خانه نیاز به تعمیرات طولانی مدت داشته باشد.

3- اگر خانه باید تخریب شود.

برای دو مورد اخیر، مالک باید مجوز از مراجع ذیصلاح همراه داشته باشد.

این اخطار قرار است در زمان انقضای قرارداد اجاره شما مورد استفاده قرار گیرد بنابراین باید بتوان برای یک دوره دیگر در آن خانه بمانید.

برخی مالکان تا پایان مدت اتمام قرارداد صبر نمی‌کنند و برخی هم موضوع را به کمیته حل اختلاف اجاره می برند تا زمان بندی قرارداد را تغییر دهند.

تمام اینها بستگی به تفسیری است که هنگام بردن پرونده به کمیته حل اختلاف، آنها از قانون دارند.

پس به طور خلاصه، اگر مالک جدید بخواهد خانه را از مستأجر تحویل بگیرد باید از 12 ماه قبل به شما اخطار دهد.

منبع:theNational

Related posts

آشنایی با معاینه پزشکی مورد نیاز برای اخذ ویزای کاری امارات

تیم تحریریه گویا

قوانین جدید سازمان تجارت جهانی برای مبادله کالا

modir

دانشجویان از قانون اعتبار شش ماهه ویزای امارات معاف شدند

تیم تحریریه گویا

Leave a Comment

73 + = 81