سوال: من یک دانش آموزم و با مشکل عجیبی مواجه شدم. برخی بچه‌ها در مدرسه مرا مسخره می کنند و من از این بابت خیلی ناراحت می شوم. آنها از نظر فیزیکی و جسمی مرا مورد آزاد و اذیت قرار نمی دهند، اما اظهارنظرهایی راجع به من می کنند که از نظر من توهین آمیز است. من موضوع را به معلمم گفتم اما او اقدامی در اینباره انجام نداد. آیا می توانم از نظر قانونی موضوع را پیگیری کنم؟

جواب: پیرو سوال شما، اظهارنظر کلامی که موجب توهین به دانش آموز شود، یک جرم درجه دو است که مطابق با جرایم شماره 2.8 ماده (1)7 مصوب وزیران شماره 851 سال 2018 که درباره مدیریت رفتار دانش آموزان در موسسات آموزشی عمومی تصویب شده توسط وزارت آموزش و پرورش امارات (MOE) که می گوید:

ماده 7:

تخلفات

1-  تخلفات رفتاری با توجه به درجه ، شدت و تأثیر آن بر دانش آموزان و به طور کلی بر محیط‌های آموزشی و جامعه به چهار سطح طبقه بندی می شوند. مشروط بر اینکه هر یک از آنها مطابق آیین‌نامه ها و فرم های مصوب، مستند سازی شده و مطابق با قانون سیستم آموزشی با آنها برخورد شود.

جرایم درجه دو(جرایم متوسط)

بدرفتاری و توهین کلامی به دانش آموزان، کارکنان یا بازدیدکنندگان از مدرسه

در ادامه ماده 8 مصوب وزیران شماره 851 سال 2018، تدابیری را معرفی می کند که در صورت انجام تخلف توسط یک دانش آموز باید انجام شود. اقدامات زیر برای جرایم درجه دو اعمال می شود.

ماده 8: سازوکار برخورد با جرایم

1- اقدامات متوالی زیر باید انجام شودو در صورت ارتکاب یک جرم و با توجه به دستورالعمل‌های تفصیلی ذکر شده، نتیجه گیری نهایی در مورد علایم رفتاری باید اتخاذ شود و اطمینان حاصل شود که مباحث مربوط به اختلاف در کمیته مدیریت رفتار آورده شده تا این کمیته بتواند تصمیمات لازم را اخذ کند.

جرایم درجه دو

1- صدور اولین اخطار کتبی به دانش آموز و گرفتن تعهد از او برای عدم تکرار تخلف، مطابق فرم شماره 9.

2- تکمیل پرونده فردی توسط مشاور آکادمیک / مددکار اجتماعی

3- احضار سرپرست دانش آموز در روز بعد از تاریخ ارتکاب جرم و باید از آنها خواسته شود توافق نامه‌ای را برای اصلاح رفتار پسر یا دخترش امضا کند.

4- نظارت بر رفتار دانش آموز و ارائه جلسات مشاوره به او.

همچنین باید متذکر شود که کمیته مدیریت رفتار، یکی از کمیته‌هایی است که باید در موسسات آموزشی به منظور حل مشکلاتی که دانش آموزان با آنها روبرو می شوند، تشکیل شود و اقداماتی را علیه دانش آموزان مجرم انجام دهند.

اما با وجود اینکه علیرغم شکایت شما، اقدامی صورت نگرفته، باید به «واحد حمایت از کودکان» تماس گرفته و شکایت خود را مطرح کنید. این یک واحد تخصصی است که توسط وزارت آموزش و پرورش تأسیس شده و هدف آن محافظت از کودکان در برابر انواع آسیب‌ها، سهل انگاری‌ها و بدرفتاری‌هایی است که ممکن است در موسسات آموزشی یا در خانه علیه دانش آموزان یا کودکان انجام شود، است.

در ادامه باید یادآور شود که توهین به هر فرد در امارات، عملی مجرمانه است و مطابق با ماده 374 قانون فدرال شماره 3 سال 1987 است که می گوید:

ماده 374

در صورتی که در امارات ، فردی از طریق تلفن یا حضوری به فرد دیگر توهین کند به حداکثر شش ماه و یا حداکثر 5000 درهم جریمه، محکوم خواهد شد

منبع: خلیج تایمز

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

71 + = 74